Przejdź do głównej zawartości

Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Pierwiosnki (Primula) to bardzo znane i lubiane rośliny ozdobne, które z chęcią sadzimy w ogrodach, a także na balkonach i tarasach. Pamiętam, że od zawsze były w ogrodzie i miło wspominam zwłaszcza pierwiosnka gruzińskiego, bardzo niskiego, ale świetnie się rozrastającego i tak obficie kwitnącego wiosną. Kępki tej byliny były gęsto pokryte fioletowawymi kwiatami i świetnie radziły sobie także na stanowisku słonecznym. Rodzaj Primula obejmuje wiele ciekawych gatunków i odmian kwitnących wiosną, a także latem. Jednym z bardziej znanych gatunków, kwitnących wiosną jest pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata) o dekoracyjnych kwiatach, zebranych w kuliste kwiatostany, osadzone na długich pędach kwiatostanowych.
Primula denticulata
Rodzina
Pierwiosnek ząbkowany jest reprezentantem rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).
Występowanie
Ojczyste strony pierwiosnka ząbkowanego to Azja (górzyste tereny m.in. w Afganistanie, Chinach).
Wygląd
Primula denticulata jest byliną osiągającą 25- 40 cm wysokości, charakteryzującą się tak jak inne pierwiosnki liśćmi, zebranym w rozetę. Liście początkowo niewielkie, wraz z rozwojem rośliny coraz dłuższe, odwrotnie lancetowate, pomarszczone, lekko ząbkowane. Kwiaty zebrane są w kulisty kwiatostan o średnicy około 5- 10 cm, osadzony na grubej łodydze.
Primula denticulata

Primula denticulata
Okres kwitnienia
Wiosna
Warunki uprawy
Pierwiosnek ząbkowany preferuje podłoże dość zwięzłe, gliniasto piaszczyste, stanowisko półcieniste na którym łatwiej zadbać o stale wilgotne podłoże. Na stanowisku słonecznym sprawdzi się, jeżeli podłoże będzie stale dostatecznie wilgotne. Będzie wdzięczny za uzupełnienie podłoża dobrze rozłożonym kompostem, który nie tylko  wzbogaci podłoże w składniki pokarmowe, ale także poprawi jego strukturę, napowietrzy, użyźni.
Pielęgnacja 
Posadzony na odpowiednim stanowisku nie jest kłopotliwy w uprawie, jesienią można podsypać pierwiosnki dobrze rozłożonym kompostem, a na zimę okryć gałązkami świerkowymi, aby rozety lepiej przezimowały. W bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Poza tym po po około trzech latach, rozrośnięte pierwiosnki warto odmłodzić poprzez wykopanie i podzielenie. Najładniej kwitną młode rośliny.
Rozmnażanie 
Ten gatunek pierwiosnka można rozmnożyć generatywnie bądź wegetatywnie. Same się rozsiewają, ale należy pamiętać, że rośliny potomne nie powtórzą cech rośliny matecznej. Nasiona można wysiać zaraz po zbiorze, a przy rozmnażaniu wegetatywnym możemy podzielić rozrośnięte okazy wczesną wiosną bądź po kwitnieniu (najłatwiejszy i najmniej kłopotliwy sposób rozmnażania pierwiosnka ząbkowanego), albo poprzez odrosty korzeniowe, które pobiera się w okresie zimy.
Zastosowanie
Rabaty, lekko zacienione ogrody skalne. Ładnie zaprezentują się w pobliżu drzew i krzewów liściastych w towarzystwie innych wiosennych bylin, a także w grupie złożonej z różnych odmian pierwiosnka ząbkowanego. Można pokusić się także o uprawę pierwiosnka ząbkowanego w pojemnikach na balkonie i tarasie, jako dodatek do wiosennych kompozycji.
Primula denticulata

Primula denticulata

Primula denticulata 'Alba'
Uwagi końcowe
Pierwiosnek ząbkowany dostępny jest w wielu odmianach, a do najpopularniejszych należą m.in. ‘Alba’ (odmiana kwitnąca na biało), ‘Rubin’ (odmiana o ładnym, wyrazistym rubinowoczerwonym kolorze), ‘Lilac’ (kwiaty lekko fioletowe).

Komentarze

 1. Prześliczna odmiana. Mam u siebie tylko te najzwyklejsze, może warto dosadzić coś bardziej oryginalnego.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwiosnki są tak zróżnicowane, że jest w czym wybierać. Poza tym zależnie od gatunku kwitną także latem, więc nie ma potrzeby ograniczania się tylko do wiosennych gatunków. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego weekendu :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.