Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Obraz
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)

Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Pierwiosnki (Primula) to bardzo znane i lubiane rośliny ozdobne, które z chęcią sadzimy w ogrodach, a także na balkonach i tarasach. Pamiętam, że od zawsze były w ogrodzie i miło wspominam zwłaszcza pierwiosnka gruzińskiego, bardzo niskiego, ale świetnie się rozrastającego i tak obficie kwitnącego wiosną. Kępki tej byliny były gęsto pokryte fioletowawymi kwiatami i świetnie radziły sobie także na stanowisku słonecznym. Rodzaj Primula obejmuje wiele ciekawych gatunków i odmian kwitnących wiosną, a także latem. Jednym z bardziej znanych gatunków, kwitnących wiosną jest pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata) o dekoracyjnych kwiatach, zebranych w kuliste kwiatostany, osadzone na długich pędach kwiatostanowych.
Primula denticulata
Rodzina
Pierwiosnek ząbkowany jest reprezentantem rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).
Występowanie
Ojczyste strony pierwiosnka ząbkowanego to Azja (górzyste tereny m.in. w Afganistanie, Chinach).
Wygląd
Primula denticulata jest byliną osiągającą 25- 40 cm wysokości, charakteryzującą się tak jak inne pierwiosnki liśćmi, zebranym w rozetę. Liście początkowo niewielkie, wraz z rozwojem rośliny coraz dłuższe, odwrotnie lancetowate, pomarszczone, lekko ząbkowane. Kwiaty zebrane są w kulisty kwiatostan o średnicy około 5- 10 cm, osadzony na grubej łodydze.
Primula denticulata

Primula denticulata
Okres kwitnienia
Wiosna
Warunki uprawy
Pierwiosnek ząbkowany preferuje podłoże dość zwięzłe, gliniasto piaszczyste, stanowisko półcieniste na którym łatwiej zadbać o stale wilgotne podłoże. Na stanowisku słonecznym sprawdzi się, jeżeli podłoże będzie stale dostatecznie wilgotne. Będzie wdzięczny za uzupełnienie podłoża dobrze rozłożonym kompostem, który nie tylko  wzbogaci podłoże w składniki pokarmowe, ale także poprawi jego strukturę, napowietrzy, użyźni.
Pielęgnacja 
Posadzony na odpowiednim stanowisku nie jest kłopotliwy w uprawie, jesienią można podsypać pierwiosnki dobrze rozłożonym kompostem, a na zimę okryć gałązkami świerkowymi, aby rozety lepiej przezimowały. W bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Poza tym po po około trzech latach, rozrośnięte pierwiosnki warto odmłodzić poprzez wykopanie i podzielenie. Najładniej kwitną młode rośliny.
Rozmnażanie 
Ten gatunek pierwiosnka można rozmnożyć generatywnie bądź wegetatywnie. Same się rozsiewają, ale należy pamiętać, że rośliny potomne nie powtórzą cech rośliny matecznej. Nasiona można wysiać zaraz po zbiorze, a przy rozmnażaniu wegetatywnym możemy podzielić rozrośnięte okazy wczesną wiosną bądź po kwitnieniu (najłatwiejszy i najmniej kłopotliwy sposób rozmnażania pierwiosnka ząbkowanego), albo poprzez odrosty korzeniowe, które pobiera się w okresie zimy.
Zastosowanie
Rabaty, lekko zacienione ogrody skalne. Ładnie zaprezentują się w pobliżu drzew i krzewów liściastych w towarzystwie innych wiosennych bylin, a także w grupie złożonej z różnych odmian pierwiosnka ząbkowanego. Można pokusić się także o uprawę pierwiosnka ząbkowanego w pojemnikach na balkonie i tarasie, jako dodatek do wiosennych kompozycji.
Primula denticulata

Primula denticulata

Primula denticulata 'Alba'
Uwagi końcowe
Pierwiosnek ząbkowany dostępny jest w wielu odmianach, a do najpopularniejszych należą m.in. ‘Alba’ (odmiana kwitnąca na biało), ‘Rubin’ (odmiana o ładnym, wyrazistym rubinowoczerwonym kolorze), ‘Lilac’ (kwiaty lekko fioletowe).

Komentarze

 1. Prześliczna odmiana. Mam u siebie tylko te najzwyklejsze, może warto dosadzić coś bardziej oryginalnego.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwiosnki są tak zróżnicowane, że jest w czym wybierać. Poza tym zależnie od gatunku kwitną także latem, więc nie ma potrzeby ograniczania się tylko do wiosennych gatunków. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego weekendu :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Bodziszki w ogrodzie- Bodziszek oksfordzki ‘Katherine Adele’

Lepnica czerwona, bniec czerwony (Silene dioica) na dziką rabatę w ogrodzie inspirowanym naturą

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)- zimozielony akcent w ogrodzie

Ostrokrzew- Ilex (Rośliny w obiektywie)

9 roślin oczyszczających powietrze w domu

Ciemiernik (Helleborus)- wybrane gatunki, uprawa i pielęgnacja