Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Wrzośce w ogrodzie

Ogrody wrzosowe zdominowane są oczywiście przez wrzosy, które dostępne są w wielu, bardzo zróżnicowanych odmianach. W tego rodzaju ogrodach nie ma mowy o monotonii, ponieważ poza wrzosami, przy aranżacji ogrodu wrzosowego, można wykorzystać inne rośliny z rodziny wrzosowatych, a także rośliny iglaste. Wrzośce to krzewinki, zaliczane do roślin wrzosowatych, które kwitną nie tylko wiosną, ale także latem, zależnie od gatunku. Najpopularniejszym gatunkiem, który dobrze sobie radzi w naszym klimacie jest wrzosiec krwisty (Erica carnea). Pąki kwiatowe zawiązuje już latem, dlatego kwiaty mogą rozwijać się nawet jesienią, choć kwitnienia spodziewajmy się przede wszystkim późną zimą i wiosną. Jego zaletą jest to, że nie jest tak wymagający jeżeli chodzi o kwasowość podłoża, gdyż toleruje obecność wapnia w podłożu. Pochodzący z cieplejszych zakątków, w Polsce w bezśnieżne zimy wymaga okrycia przed mroźnym, wysuszającym wiatrem np. świerkowymi gałązkami. 
Wrzośce

W sprzedaży można spotkać się także z rodzimym gatunkiem wrzośca, a więc wrzoścem bagiennym (Erica tertralix), który w stanie dzikim rośnie na kwaśnych torfowiskach. Jego czerwonawe kwiaty są dzbaneczkowate, zebrane w baldachogrona i znajdują się na wierzchołkach pędów. Kwitnie latem. Inne bardziej wrażliwe na mrozy gatunki wrzośców, dostępne w sprzedaży to m.in. wrzosiec rozpierzchły (Erica vegans), wrzosiec popielaty (Erica cinerea)- oba kwitnące latem, oraz wrzosiec darlejski (Erica xdarleyensis), kwitnący wiosną. 
Wrzosiec darlejski 'Darley Dale'
Wrzosiec darlejski 'Ghost Hills'
Wrzosiec darlejski 'Kramer's Rote'
W uprawie wrzośców ważne jest, aby zapewnić im słoneczne stanowisko, na którym obficiej kwitną, są bardziej zwarte, przy czym poradzą sobie także na stanowisku półcienistym. Kluczowe jest podłoże, które powinno mieć dużo próchnicy, być lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i kwaśne. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim podłożem w ogrodzie, można zastane podłoże wzbogacić np. kompostowaną korą sosnową czy też torfem.
Posadzone wrzośce koniecznie ściółkujemy, delikatnie odchwaszczamy, przycinamy (wrzośce kwitnące wiosną przycinamy po kwitnieniu, natomiast gatunki kwitnące latem wiosną - kwiecień), a także zabezpieczamy na zimę.
Wrzosiec krwisty 'An Sparkes'
Wrzosiec krwisty 'Nathalie'
Wrzosiec krwisty 'Vivellii'
A o wrzosach pisałem m.in. tutaj :)

Komentarze

 1. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta były wesołe, ciepłe i aktywne. Bardzo dziękuję za życzenia i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Pięknie wyglądają takie kwitnące poduchy. Niestety nie mam ich w ogrodzie.
  Pozdrawiam Cię Grzesiu poświątecznie i serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również pozdrawiam :):):)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)