Kalina bodnantska, kalina zimowa (Viburnum xbodnantense)


Kalina bodnantska, nazywana czasem kaliną zimową jest jednym z tych krzewów, który warto zaprosić do ogrodu. Kwiaty tej kaliny zależnie od pogody mogą rozwijać się od późnej jesieni, zimą, a także wczesną wiosną w stanie bezlistnym i bardzo ładnie pachną. Kalina bodnantska nie jest wymagająca, ale należy zapewnić jej zaciszne, ciepłe, osłonięte przed wiatrem stanowisko, aby chronić jej kwiaty przed przemarzaniem. 
Viburnum xbodnantense
 
Viburnum xbodnantense jest mieszańcem kaliny wonnej (Viburnum farreri) i kaliny wielkokwiatowej (Viburnum grandiflorum). Osiąga około 2,5- 3 m wysokości, charakteryzując się przy tym ładnym pokrojem, z łukowato wygiętymi pędami. Rurkowate kwiaty tworzą kwiatostan, w pąkach są bardziej różowe, a rozkwitając jaśniejsze. Liście tej kaliny są sezonowe, zielone, a jesienią przebarwiają się na bordowo. 

Viburnum xbodnantense

Viburnum xbodnantense

Krzew nie jest zajmujący w uprawie. Należy mu zapewnić zaciszny zakątek w ogrodzie, słoneczny do lekko półcienistego. Podłoże umiarkowanie wilgotne, dość żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne do obojętnego. 

Viburnum xbodnantense

Krzew można nawozić kompostem i podlewać w razie potrzeby. Cięcie tej kaliny przeprowadza się wiosną po kwitnieniu i ma ono charakter prześwietlający. Usuwa się pędy zagęszczające, słabo kwitnące, uszkodzone. Stare, zaniedbane krzewy można odmłodzić, usuwając u podstawy najstarsze pędy. Odmładzanie krzewu najlepiej rozłożyć na kilka lat, aby nie pozbawić się kwitnienia. 

Viburnum xbodnantense
 
Kalina bodnantska najczęściej dostępna jest w odmianie ‘Dawn’ oraz ‘Charles Lamont’.

Komentarze

  1. Mam również to cudo w swoim ogrodzie, zapach ma obłędny pozdrawiam Dusia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, pachnie wyjątkowo ładnie :) Dziękuję i również pozdrawiam :):):)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Dalie- uprawa i pielęgnacja

Słodki ziemniak w doniczce