Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Kwiaty wiosny- narcyzy


Narcyzy to jedne z najczęściej uprawianych  roślin cebulowych, które cieszą nas w wiosennym ogrodzie i nie tylko. W sprzedaży jest tak wiele odmian, choć jak dla mnie, najpiękniejsze są formy botaniczne, a także stare odmiany, między którymi biegałem ponad 30 lat temu w wiosennym, wiejskim, rodzinnym ogrodzie. W stanie dzikim w swoich ojczystych stronach, „narcyzowe pola” to widok, który szczególnie mnie cieszy, choć nie miałem okazji podziać tych pejzaży na żywo. Jesienią warto pamiętać o tych roślinach i nabyć choćby kilka odmian, których nie brakuje w sprzedaży i cieszyć się obecnością narcyzów w wiosennym ogrodzie. Zróżnicowanie odmianowe jest olbrzymie, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Można sięgnąć po babcine mieszańce poeticus, narcyzy wielkoprzykoronkowe, narcyzy pełne oraz wiele, wiele innych :)
Słoneczne narcyzy

Narcyz 'Baby Moon'
Narcissus poeticus var. recurvus
Narcyz 'Jack Snipe'
Narcyz 'Tete-a-Tete'
Narcyz 'Pipit'
Narcyz 'Red Devon'
 Narcissus 'Hawera'
Narcyz 'Hawera'
 Narcissus 'Avalon'
Narcyz 'Avalon'
 Narcissus 'Geranium'
Narcyz 'Geranium'
 Narcissus 'Yellow Cheerfulness'
Narcyz 'Yellow Cheerfulness'

Komentarze

 1. Wszystkie są piękne !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Pozdrawiam serdecznie :):):)

   Usuń
 2. Jakoś nigdy specjalnie na nie nie zwracałam uwagi....rosły sobie w ogrodzie, czasem zrywałam do wazonu, bo to przecież jeden z najwcześniejszych wiosennych kwiatów, ale nigdy nie myślałam że jest ich tyle rodzajów...i ze są naprawdę śliczne....Czuje się zmotywowana do poszukiwań!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W narcyzowym bogactwie każdy znajdzie coś dla siebie, warto się rozejrzeć i uzupełnić rabaty ciekawymi odmianami. Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)